Už se tak trochu zdálo, že Google se svým Androidem nastolí celosvětovou nadvládu na poli operačních systémů pro mobilní telefony. Ale nebude to tak jednoznačné, i když náskok má a je slušně rozjetý.
K tomu jsme nedávno o jeden mobilní operační systém přišli viz Symbian is officially dead, ale nové systémy se v poslední době začínají rojit. A nejsou to jen marketingové výkřiky, či testování nálady trhu. Minimálně Ubuntu for phones a Firefox OS (viz obrázky zde ve stejném pořadí) jsou projekty rozjeté na plné obrátky s funkčními prototypy.
Já osobně se svojí slabostí pro Linux fandím jak Androidu, tak se mi moc líbí projekt Ubuntu. O Firefox OS toho zatím moc nevím. Snad jen obecně to, že oba nové projekty zuřivě burcují své vývojářské komunity k aktivitě při vývoji aplikačního ekosystému. Je to jasné, bez dostupnosti velkého množství kvalitních aplikací dnes žádný mobilní operační systém nemůže přežít byť by byl sebelepší.
Aplikace pro Ubuntu for phones je možné psát jako lehké appky v HTML5, ale také jako nativní v C/C++, v JavaScriptu, nabízí full native OpenGL a QML. Hlavním rozdílem oproti Androidu jsou nativní aplikace, které nemusí běžet v Java virtuálním stroji, "So, no Java overhead". Výhodou Linuxu jako společného jmenovatele jsou drivery - ty totiž již existují v Androidu a jsou použitelné i v jiných linux-based systémech.
Často citované jsou chytré nápady ohledně ovládání gesty a podobně...
Co se mě ale opravdu "bere" je myšlenka naplno využít výpočetní výkon dnešních Android zařízení (telefonů) a pomocí dokovací stanice velmi snadno konvertovat mezi telefonem, kapesním komunikátorem a stolním PC. Zní to jako nesmysl? Není!
Ubuntu je totiž také jednou z distribucí Linuxu, která stejně tak jako třeba Debian, RedHat a další pohánějí stolní PC (a servery) se všemi aplikacemi počínaje kancelářskými, přes grafické, multimediální, hry až po ... co já vím, třeba řízení raket. Tak proč nevyužít výkon mobilního telefonu k běžné práci na PC?
Podle tohoto videa je klíč v dokovací stanici. K té je totiž připojen monitor, klávesnice, myš (dovedl bych si představit i drátový internet) a dobíjecí adaptér. Přijdu domu / do kanceláře, vyndám telefon z kapsy, zastrčím do dokiny a mám stolní počítač se vším všudy a navíc, si v klidu dočtu rozečtený článek, dopíšu email atd. z telefonu na velkém displeji monitoru, na klávesnici a s myší.
Wow, tak do toho teda jdu!