Mobilní telefon s operačním systémem Ubuntu

Mobilní telefony, VoIP telefony, GSM a VoIP brány, konvertory, Asterisk hardware, tipy, triky, návody, zkušenosti zapojení, nastavení.

Mobilní telefon s operačním systémem Ubuntu

Postby milan.benicek » 31 Jan 2013 14:07

Už se tak trochu zdálo, že Google se svým Androidem nastolí celosvětovou nadvládu na poli operačních systémů pro mobilní telefony. Ale nebude to tak jednoznačné, i když náskok má a je slušně rozjetý.
K tomu jsme nedávno o jeden mobilní operační systém přišli viz Symbian is officially dead, ale nové systémy se v poslední době začínají rojit. A nejsou to jen marketingové výkřiky, či testování nálady trhu. Minimálně Ubuntu for phones a Firefox OS (viz obrázky zde ve stejném pořadí) jsou projekty rozjeté na plné obrátky s funkčními prototypy.

ImageImage

Já osobně se svojí slabostí pro Linux fandím jak Androidu, tak se mi moc líbí projekt Ubuntu. O Firefox OS toho zatím moc nevím. Snad jen obecně to, že oba nové projekty zuřivě burcují své vývojářské komunity k aktivitě při vývoji aplikačního ekosystému. Je to jasné, bez dostupnosti velkého množství kvalitních aplikací dnes žádný mobilní operační systém nemůže přežít byť by byl sebelepší.

Aplikace pro Ubuntu for phones je možné psát jako lehké appky v HTML5, ale také jako nativní v C/C++, v JavaScriptu, nabízí full native OpenGL a QML. Hlavním rozdílem oproti Androidu jsou nativní aplikace, které nemusí běžet v Java virtuálním stroji, "So, no Java overhead". Výhodou Linuxu jako společného jmenovatele jsou drivery - ty totiž již existují v Androidu a jsou použitelné i v jiných linux-based systémech.
Často citované jsou chytré nápady ohledně ovládání gesty a podobně...

Co se mě ale opravdu "bere" je myšlenka naplno využít výpočetní výkon dnešních Android zařízení (telefonů) a pomocí dokovací stanice velmi snadno konvertovat mezi telefonem, kapesním komunikátorem a stolním PC. Zní to jako nesmysl? Není!
Ubuntu je totiž také jednou z distribucí Linuxu, která stejně tak jako třeba Debian, RedHat a další pohánějí stolní PC (a servery) se všemi aplikacemi počínaje kancelářskými, přes grafické, multimediální, hry až po ... co já vím, třeba řízení raket. Tak proč nevyužít výkon mobilního telefonu k běžné práci na PC?

Podle tohoto videa je klíč v dokovací stanici. K té je totiž připojen monitor, klávesnice, myš (dovedl bych si představit i drátový internet) a dobíjecí adaptér. Přijdu domu / do kanceláře, vyndám telefon z kapsy, zastrčím do dokiny a mám stolní počítač se vším všudy a navíc, si v klidu dočtu rozečtený článek, dopíšu email atd. z telefonu na velkém displeji monitoru, na klávesnici a s myší.

Wow, tak do toho teda jdu! :geek:
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: Mobilní telefon s operačním systémem Ubuntu

Postby JardaX » 12 Feb 2013 23:38

Ubuntu smartphone už nevypadá jako výkřik. Firma Canonical co stojí za Ubuntu oznámila, že první telefony budou k mání už letos v říjnu. Do té doby budou makat vývojáři na aplikacích. A k tomu už koncem února bude k dispozici speciální ROMka pro Galaxy Nexus, což je Google telefon s čistým Androidem. Vývojáři si tak budou moct z Android telefonu udělat Ubuntu telefon. To zní dost zajímavě!
JardaX
 

Re: Mobilní telefon s operačním systémem Ubuntu

Postby milan.benicek » 25 Feb 2013 14:55

Ubuntu uvolnil vývojářskou ROM prostředí Ubuntu Touch pro mobilní zařízení viz zde. Je to sice zatím opravdu jen technologické preview především pro vývojáře, ale rozhodně je to důležitý krok k reálnému vývoji aplikací pro tuto platformu. Podle dokumentace je ROM kompatibilní s přístroji Galaxy Nexus, Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10 (telefony i tablety).
Cílem preview je seznámení se s prostředím Ubuntu Touch, většina aplikací je zatím nefunkční a často to jsou jen obrázky. Rychlost zatím také není nic moc.
Tak uvidíme, ale nativní Linux telefon se mi moc zamlouvá!
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: Mobilní telefon s operačním systémem Firefox OS

Postby Jader » 13 Jul 2013 23:33

Nevím jak je to s Ubuntu, ale polský T-Mobile začal prodávat telefon Alcatel One Touch Fire s operačním systémem Firefox OS viz. ZDE, video zde:

Jader
 

Re: Mobilní telefon s operačním systémem Ubuntu

Postby Julian » 18 Sep 2013 08:42

Slyšel jsem, že je to nic moc plasťák ...
Julian
 

Re: Mobilní telefon s operačním systémem Ubuntu

Postby Auris » 18 Sep 2013 08:57

Zkoušej to v Polsku (T-Mobile). Ale protože se je tam silný Windows Phone, tak je otázka, jak se takový low-end zrovna tady chytí ...
Auris
 

Re: Mobilní telefon s operačním systémem Ubuntu

Reklama


Notice: Undefined variable: ochutnejvino_cs_affil in /var/www/affil/och_rss.php on line 55

Notice: Undefined variable: ochutnejvino_cs_affil in /var/www/affil/och_rss.php on line 55
Láhev vínaAndré Exclusive jakostní 2013, suché červené víno - e-shop Dobré vinařství. Prodej dobrého vína..
www.dobrevinarstvi.cz
Reklama
 


Return to Telekomunikační hardware

 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post