Kamerafon - srovnání Galaxy Camera v.s. Nokia 808 PureView

Mobilní telefony, VoIP telefony, GSM a VoIP brány, konvertory, Asterisk hardware, tipy, triky, návody, zkušenosti zapojení, nastavení.

Kamerafon - srovnání Galaxy Camera v.s. Nokia 808 PureView

Postby milan.benicek » 17 Jan 2013 00:33

Výrobci občas zkouší zvláštní hybridy a testují odezvu trhu. Myslím, že to se právě děje v oblasti křížení fotoaparátů a chytrých telefonů.
Na jednu stranu, díky nepolevujícímu šílenství kolem sociálních sítí, se to zdá jako celkem dobrý nápad. Přece jen mít možnost právě pořízenou fotografii slušným kompaktem ihned nasdílet na FB, či Instagramu vypadá cool. Jenže to zatím vypadá, že přidané komunikační funkce jsou něco za něco.

Recenze na GSMArena.com poměrně obšírně rozebírá zařízení od Nokie a od Samsungu. Přestože by se mohlo zdát, že půjde jen o porovnání parametrů dvou více méně stejných přístrojů, ve skutečnosti je to jinak. Výrobek Nokie (pro kterou podle mě jde o jeden z posledních výkřiků před smrtí) a Samsungu (který bych řekl spíše testuje trh) toho totiž moc společného nemají.

Samsung Galaxy Camera je základem smartphone běžící na Androidu se vším všudy, včetně GSM modulu, který má ale zablokované telefonní funkce (tedy zatím, než je někdo neoficiálně neodblokuje). Zkrátka podporuje datové přenosy v 3G a LTE, ale nezavoláte si. V oblasti funkcí focení má slušný zoom, manuální nastavování a natočí 60fps i 120fps (slow-motion) video v kvalitě, o které si digitální foťáky mohou nechat zdá. Jenže tam to končí. Nejenže je Galaxy Camera větší než většina MFT foťáků, ale kvalitou snímků na ně dokonce nestačí.
Naproti tomu Nokia 808 PureView je skutečný kamerafon, který může sloužit nadšeným fotografům jako záložní foťák a dokonce si z něho i zavoláte. Sice jde o zařízení z kategorie smartphone, ale tak trochu s odřenýma ušima. Zařízení totiž běží na Symbianu a tak si můžeme nechat zdát o sociálních sítích, úložištích a různých pluginech, ale přeci jen se dá připojit na Skype, WhatsApp apod..

Během srovnání byla Nokia 808 PureView jako lepší při focení za denního světla a Samsung Galaxy Camera zase při focení s bleskem. Z recenze mám pocit, že mírnou převahu ve foto kvalitě má Nokia a to díky velkému senzoru 41MP s optikou Carl Zeiss.

Tak teď tak trochu nevím, jestli si přeci jen nepořídit kvalitní kompakt s dobrým senzorem a kvalitní optikou. Když ho nebudu chtít tahat s sebou, pak mám sice nesrovnatelně horší foťák v Galaxy S, ale většinou mi postačí. Samsung mi stejně foťák a telefon do jednoho zařízení nesloučí (dokud to někdo nehákne) a Nokii se Symbianem bych už asi nechtěl. A nebo je to jinak?
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: Kamerafon - srovnání Galaxy Camera v.s. Nokia 808 PureVi

Postby Kulik » 31 Jan 2013 11:52

No, abych to zjednodušil - tahle věcička od Samsungu budí především rozpaky.

Pár podivností tohodle přístroje:
 • Tak hned z kraje - mohl by to být Android telefon+foťák=kamerafon, ale není (má zablokované volání). Proč?
 • Má to manuální režim focení (citlivost, clona, čas, expozice), pro toho, kdo to umí super. Celé se to ale ovládá na displeji, takže ve srovnání s klasickým kompaktem to na nějakou rychlo fotku nebude (nedej bože jednou rukou). Tak si říkám - když už ta věc je po HW stránce natolik jiná než běžný Android přístroj a navíc má i upraveny SW, tak proč to hardwarově ještě více neoptimalizovali jako foťák (když už to stejně netelefonuje)?
 • V ruce jsem to neměl, ale všichni se shodují, že kvalita fotek (hlavně za sníženého osvětlení) není nic moc. Dokonce ani ve srovnání s některými telefony ... Tak sakra je to foťák nebo neni?
 • Cena - stejná hladina jako kompakty od Nikon, Olympus, Canon ... jenže ty dělají lepší fotky ...

Nechci znít jako zanícený kritik. Je to prostě průkopnický model něčeho, co se možná chytne a možná taky ne. Rozhodně chválím odvahu to zkusit. Jen mám pocit, že to mohli o poznání líp promyslet. Teda to je můj názor.
Kulik
 


Return to Telekomunikační hardware

 


 • Related topics
  Replies
  Views
  Last post