VoIP a Callback aplikace v mobilu

Softwarové telefony v PC a mobilech, operační systémy telekomunikačních zařízení (Android, IOS, Linux, Windows Phone), telekomunikační software Asterisk, FreeSWITCH, Kamailio, OpenSIPS - nastavení, konfigurace, rady, návody, zkušenosti.

VoIP a Callback aplikace v mobilu

Postby milan.benicek » 28 Jan 2013 11:04

Když se někde na fóru zeptáte, jak levně, výhodně telefonovat z mobilu, určitě se dozvíte, že nejlepší (hlavně z pohledu ceny) je VoIP. No a protože většina telefonů sama od sebe VoIP služby (protokol SIP) nepodporuje, tak by mě zajímalo, jaké VoIP aplikace/vychytávky používáte?

Já se musím přiznat, že jako příznivce Androidu ( Linuxu ;-) ) mám nejraději projekt csipsimple, což je SIP klient postavený na SIP stacku pjsip. Má hromadu užitečných funkcí a pokud si konfiguraci přepnete do expert módu, tak i veliké množství nastavovacích možností. Pokud vypíchnu jen některé, pak za zmínku určitě stojí integrace VoIP klienta do Android, čímž se vás telefon při volání z telefonního seznamu zeptá kudy (GSM,VoIP,atd.) chcete spojit. Důležitá je také funkce filtrování volaných čísel, která umí per účet měnit formát telefonního čísla tak, aby byl platný pro daného VoIP operátora. A v neposlední řadě možnost aplikaci rozšiřovat o pluginy.
Jeden takový plug-in jsme si ve firmě napsali a používáme ho pro callback. U mně to při vytáčení vypadá takto:

SC_thumb.png
SC_thumb.png (61.44 KiB) Viewed 9301 times


Musím sice přiznat, že poslední dobou, díky zapojení naší firmy do dění kolem virtuálních operátorů, už není moc důvod volat jinak než přes GSM, přesto callback často používám např. při volání do zahraničí. Pro příchozí volání používám výhradně GSM.

Jak jste na tom vy? Jaké techniky, služby, operátory, aplikace používáte?
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: VoIP a Callback aplikace v mobilu

Postby Appofiss » 28 Jan 2013 23:08

Volat pres GSM? To snad ne. Vzdyt to nema s nastupem LTE budoucnost!!! V Americe pomalu od toho ustupuji. Budoucnost je myslim v datech. Volani pres internet bude vzdy levnejsi, nez klasicke a co se tyka komfortu nastavovani ustreden a ruznych fce. pro VoIP zelefony, tak nema konkurenci!
Appofiss
 

Re: VoIP a Callback aplikace v mobilu

Postby milan.benicek » 29 Jan 2013 11:35

O tom žádná. Budoucnost je skutečně ve volání přes data (bych se tomu jinak nevěnoval už tolik let ;) ). Jenže kvalitní VoIP hovor potřebuje kvalitní datové spojení. To se v pevných internetových přípojkách a v malých wifi sítích už dnes dá zařídit skoro všude. Horší je to s mobilním internetem, kdy kvalita kolísá v závislosti na okamžité poloze.
Není problém počkat s odchozím hovorem támhle za roh, kde vím, že je dobrý signál 3G nebo wifi nějaké restaurace. U příchozích hovorů se to ale takhle plánovat nedá.

A teď jsme přesně u toho - pokud není mobil pracovním nástrojem, tak již dnes nadšenci vystačí jen s datovou SIM bez GSM hlasových služeb. Pro běžné použití široké veřejnosti to ale zatím myslím není. Vedli jsme na toto téma u nás ve firmě hodně debat a vyšlo nám, že jsme zatím v jakési přechodové době, kdy už začínají být datové mobilní sítě použitelné, ale zatím ne všude v dostatečné kvalitě po 24 hodin, 365 dní v roce.

A přechodová doba si dle mého názoru žádá kompromisní řešení, typu callback, příchozí hovory na GSM atd.
Pravda je, že použití Twist online, jak popsal Appofiss je hodně zajímavé, protože by mě ani ve snu nenapadlo, že TM povolí příchozí hovory na datové SIM ...
Koneckonců to je taky důvod existence tohoto vlákna :)

A propos - používá někdo aplikaci coolback?
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: VoIP a Callback aplikace v mobilu

Postby Appofiss » 29 Jan 2013 13:37

Ano. Kvalitni internetove pripojeni je celkem problem,proto radeji pouzivam pevne pripojeni a na nem HW telefon. Kvalita je vyborna! U mobilniho pripojeni je situace nepredvidatelna, ale s nastupem LTE je to pro me jasna volba. Jeenou jsem na internetu cetl nazor, ze ten, kdo se nauci pouzivat VoIP technologii se uz ke klasickemu volani nevrati. S timto nazorem se plne stotoznuji! Nedokazu si uz predstavit volat klasicky s nejakymi pausalnimi upisy, balicky a ruznymi podminkami. U VoIP operatoru je vse jasne a srozumitelne. Timto chci podekovat mobilnim operatoru, ze me odnaucili pouzivat jejich sluzby.
Jinak co se tyka datovych SIM karet, tak si myslim, ze vetsina datovych SIM umoznuji prichozi hovory.
Appofiss
 

Re: VoIP a Callback aplikace v mobilu

Postby Appofiss » 29 Jan 2013 13:47

Jinak VoIP z mobilu nepouzivam firemne. Mam to na soukrome tlachani typu: "Jdem na pivo"? Na spolehlive hovory callback! Aplikaci Coolback jsem kdysi take pouzival, ale po case mi nejak blbnula, tak jsem zkousel preinstalovat a problem pretrvaval. Objednavam hovor z web prostredi.
Appofiss
 


Return to Software v telekomunikacích

cron