Virtuální mobilní operátoři a ti druzí

O operátorech pevných i mobilních služeb, velkých, malých i alternativních, virtuálních i šedivých, klasických, VoIP - o cenách, o službách, o spolehlivosti, o technických a obchodních aspektech, nastaveních, zkušenostech.

Virtuální mobilní operátoři a ti druzí

Postby milan.benicek » 05 Feb 2013 18:08

Poslední dobou neuplyne den, aby se v mediích neobjevila zpráva o šedivý nebo (virtuálních) mobilních operátorech. Z diskuzí pod články je pak jasné jak moc v těch pojmech většina národa plave. Je to tak už trochu sportovní duch novinářů a marketérů prohlašujících toho či onoho za "prvního" případně "prvního skutečného" virtuálního mobilního operátora. Jenže jak je to doopravdy a co to vlastně znamená?

Tak předně - kdo je vlastně virtuální mobilní operátor? Především to je operátor, tedy firma poskytující telekomunikační služby. A proč je virtuální? No protože nemůže, např. z důvodu legislativy, licenčních podmínek, nedostatečného kapitálu, kvůli poměrům na trhu, postavit a provozovat vlastní mobilní síť, tj. především antény BTS v terénu, potřebné datové trasy, atd.. Na druhou stranu virtuální operátor má vlastní ústředny, propojení s veřejnými sítěmi, oprávnění ČTÚ k poskytování telekomunikačních služeb, vlastní zákazníky, vlastní systémy pro vyúčtování provozu (tzv. CDR mediaci a billing), tedy vše, aby zvládl i poskytování mobilních služeb. Přízvisko "virtuální" pak označuje fakt, že si operátor část technologie, kterou nemá nebo se mu nevyplatí vybudovat, pronajímá od mobilního operátora. Jak je vidět nic nového pod sluncem a v jiných oborech naprosto běžná věc.

Teď kontrolní otázka - je Blesk Mobil virtuálním operátorem? Podle shora uvedeného ani náhodou. Blesk Mobil není nic jiného než značka, pod kterou zákazník uzavírá telekomunikační smlouvu s Telefonica O2. Abychom byly ale přesní, podle legislativy, která pojem virtuálního operátora definuje velmi široce, je i Blesk Mobil virtuálním operátorem, i když je to jen takové slovíčkaření.

Máme v ČR vůbec nějakého virtuálního mobilního operátora? Budete se divit, ale máme. Zatím posledním (všimněte si nikoliv prvním) bude GTS až své služby spustí. Máme už delší dobu i skutečné fungující virtuální mobilní operátory a těmi jsou telekomunikační firmy spolupracující s U:fonem. Je tu jedno malé "ale" - tito virtuálové nepoužívají v Evropě běžnou technologii GSM, ale technologii CDMA hojně využívanou v Asii.

A jak je to se šedivými mobilními operátory? Tahle otázka není vůbec jednoduchá. Důvodem je poměrně velké množství obchodních modelů, které se pod tímto pojmem schovávají. Není tedy šedivý operátor jako šedivý operátor. Lze říci, že firmy podnikající v souladu s telekomunikačním zákonem, disponující zkušenostmi a technologiemi pro poskytování telekomunikačních služeb, jsou seriózní alternativou mobilních operátorů. Jejich přidanou hodnotou je vlastní zákaznický systém, vlastní billing, mají vlastní telefonní ústředny, jen se dosud nedokázali dohodnout s mobilním operátorem na propojení sítí a zpřístupnění služeb tak, jako shora uvedení virtuální mobilní operátoři. Prozatím to proto řeší alternativním způsobem běžného přeprodeje SIM karet. Na rozdíl od ostatních "šedivců" mimo telekomunikační obor lze ale očekávat, že jakmile ČTÚ velkou mobilní trojku donutí otevřít své sítě, dojde ke změně a šedivci s telekomunikační infrastrukturou se stanou skutečnými virtuálními mobilními operátory a zařídí vše potřebné u svých do té doby nasbíraných zákazníků.

Různé výkřiky o podvodnících a nekalém podnikání v souvislosti s virtuálními a šedivými operátory je proto většinou známkou neznalosti diskutéra.

Jaké máte zkušenosti vy? Využíváte služeb některého z alternativních operátorů nebo se jich naopak bojíte?
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: Virtuální mobilní operátoři a ti druzí

Postby JardaX » 02 Mar 2013 15:10

Já se šedivek ani virtuálů nebojím. Jestli je to o tom platit hodně za falešnou "jistotu" u předraženého mobiláka nebo platit výrazně méně a za důstojných podmínek s hypotetickým rizikem, že možná někdy se třeba stane, že se bude mobilní operátor mstít mé šedivce (a klidně řeknu, že používám služby SIPhone), tak na to kašlu.

Jo a mimochodem s GTS to prý také není bůh ví jak jisté, prý mají sice něco s TM podepsáno, ale plná smlouva to není. Mají se nejprve předvést se zákaznickou základnou a pak se možná bude podepisovat ...
JardaX
 

Re: Virtuální mobilní operátoři a ti druzí

Postby Taddy » 17 Mar 2013 10:04

Doufam, ze virtualove konecne srazi aspon trochu ceny za predrazene volani a SMS. Chtel bych platit 100 Kc a volat a psat SMS v siti neomezene, pak platit 1 Kc za minutu a s tarifikaci 1+1, SMS za 0,10 Kc, MMS 3,40 Kc. Vse na kredit jenze tohle je snovy tarif ktery jen tak nevznikne. 150 MB taky nebude za 89 Kc. Zaplatil bych i zalohu 1000 Kc.
Taddy
 

Re: Virtuální mobilní operátoři a ti druzí

Postby JardaX » 18 Mar 2013 12:07

Tak nějak mám o naše virtály strach. Aktuální vývoj ohledně aukce jasně ukazuje, že to bude celé maximálně zamotané a záměrně co nejsložitější, aby nedošlo k nějaké rychlé změně na trhu.
Někde jsem zaslech, že GTS bude u TM nakupovat minutu hovoru v hladině někde kolem 1,80 bez DPH. GTS to sama koncákům prodávat nebude, takže když to pak přeprodají resellerum, tak kde je ta revoluce?

Popisovaný, navíc kreditní, tarif je neskutečná utopie a do 2 let to tady nebude. Říkám já.
JardaX
 

Re: Virtuální mobilní operátoři a ti druzí

Postby Taddy » 23 Mar 2013 22:36

Myslel jsem si, ze MobilKom dal sanci virtualum a J&S consult s projektem mujoperator na me tak take pusobil. OpenCall se snad dari jen, ze ma vse na prepaid karte a je vyhodny s tarifem Plus, ale jinak BLESKmobil nedokaze konkurovat, ale T-Mobile a Twist Nasim nabizi za dobiti taky vice. OpenCall by vsak mel zareagovat chce-li prezit! U:fon podle zprav Air telecom by mel jednat o GSM, z neoficialnich zprav pujde o spolupraci s T-Mobile.
Taddy
 

Re: Virtuální mobilní operátoři a ti druzí

Postby Jura » 26 Mar 2013 13:01

Byť mě to docela mrzí, tak mám pocit, že Air telecom s U:fonem se "stébla chytá". Podle toho, co jsem zaslechl z oficiálních jednání mobiláků se zájemci, tak se zatím o žádné velkoobchodní spolupráci mluvit nedá. Projednávané podmínky jsou často výrazně nad hladinou současných firemních zákazníků, takže v důsledku nějaká cenová válka nehrozí. To by do toho ČTÚ muselo razantně zasáhnout. Jenže tam se teď střídá kapitán, takže se pár měsíců nebude dít vůbec nic.
Jura
 

Re: Virtuální mobilní operátoři a ti druzí

Reklama


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/affil/simple_html_dom.php on line 75

Warning: file_get_contents(http://www.ochutnejvino.cz/darkove-balicky): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/affil/simple_html_dom.php on line 75

Fatal error: Call to a member function find() on boolean in /var/www/affil/och_rss.php on line 11
Reklama
 


Return to Operátoři a poskytovatelé služeb

 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post
cron