Telefónica odpojila šedého operátora

O operátorech pevných i mobilních služeb, velkých, malých i alternativních, virtuálních i šedivých, klasických, VoIP - o cenách, o službách, o spolehlivosti, o technických a obchodních aspektech, nastaveních, zkušenostech.

Telefónica odpojila šedého operátora

Postby milan.benicek » 11 Jan 2013 19:17

V návaznosti na článek na IHNED.cz mám pocit, že Telefónica kope z posledních sil.

Nedávno jsme řešili s TO2 sice zcela odlišnou záležitost, ale během konzultace na ČTÚ vyplynula jedna zajímavá skutečnost. A to okolnosti přenositelnosti telefonních čísel. Dosud platná úprava totiž (velmi stručně a zjednodušeně) říká, že požádat o přenesení čísla lze jen za doby trvání smluvního vztahu účastníka s operátorem před provedením úkonu vedoucím k ukončení smluvního vztahu (např. podání výpovědi) a realizovat ho až po ukončení poskytování služeb (což se nyní děje formou automatického ukončení).

Nově ale, podle opatření ČTÚ z 30. října 2012, dochází ke změně a to v tom smyslu, že požádat o přenesení čísla lze i po realizaci úkonů vedoucích k ukončení smluvního vztahu (např. podání výpovědi), po celou dobu trvání smluvního vztahu (v tomto případě po dobu výpovědní lhůty), což dosud nebylo možné, resp. záleželo na vstřícnosti opouštěného operátora. A teď to hlavní - účinnost nových pravidel nenastala ihned, ale je až od 1.9.2013.

A v tom právě vidím tíseň TO2 a důvod tak neuvěřitelně arogantního a brutálního postupu. Neznám sice detaily výpovědi služeb šedému operátorovi, ale nepředpokládám, že by šlo o okamžitou výpověď. Byla-li ve výpovědi TO2 výpovědní lhůta, mohl by po 1.9.2013 šedý operátor v klidu odportovat své SIM jinam a TO2 by se mohla jít klouzat ...

Jaký je tedy závěr? Pokud ČTÚ okamžitě a exemplárně nezasáhne uplatněním těch nejtvdrších sankcí, bude se stejný scénář opakovat ještě několikrát!
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: Telefónica odpojila šedého operátora

Postby milan.benicek » 11 Jan 2013 23:50

Uživatel VIR tady napsal:

Účastnil jsem se za AODT na ČTÚ projednávání přenositelnosti, a rozhodně bych si to nedal, být "šedivkou", líbit. Současný stav (ale i ten nový) je totiž záležitost daná "podzákonným" předpisem, konkrétně opatřením obecné povahy, vydávaným na základě zákonného zmocnění ČTÚ. A pokud se týká toho současného stavu, tedy toho, že portace je možná pouze pokud neběží výpovědní lhůta, není to v souladu s právem EU, což na onom jednání (v létě 2012) úřad zcela jednoznačně přiznal. Právo EU prostě požaduje, aby si mohl účastník přenést své číslo kdykoli, pokud jej oprávněně užívá. Tedy i během výpovědní lhůty!

Takže určitě podat stížnost k ČTÚ a pokud by to (náhodou) někdo na úřadu zazdil, tak se s ním soudit.


Jestli to TO2 v téhle společenské atmosféře a za současných právních poměrů projde, tak už vážně nevím ... I když díky Klausovi tu zřejmě projdou i horší svinstava :(
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: Telefónica odpojila šedého operátora

Postby milan.benicek » 12 Jan 2013 10:37

Podle iHNED.cz to vypadá, že ČTÚ sice postupuje ve shodě s předešlými rozhodnutími v obdobných případech, ale tentokrát reagovalo na vzniklou situaci velmi rychle. Podle některých zpráv ve fórech byla alespoň část z odpojených SIM opět funkční ještě v den rozhodnutí ČTÚ o znovu zapojení 11.1.2013 po 23 hod.

Poněkud směšná je ale hrozba pro TO2 z případného zahájení správního řízení pro nerespektování předběžného opatření ČTÚ, kde jí za tento správní delikt hrozí pokuta do tuším 100 tis.

Pro malého operátora je to citelný postih, ovšem pro TO2 to pravděpodobně neznamená nic a tak si může dovolit nerespektovat zákony této země. Smutné, velmi smutné :(
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: Telefónica odpojila šedého operátora

Postby host » 02 Feb 2013 11:15

Kdesi jsem zaslechl, že i Vodafone začne likvidovat své šedivky. Údajně má příští týden zamáznout nějakého přeprodejce s 1500 SIMkami na severu Čech.

Evidentně začíná přituhovat. Jestli bude ČTU i nadále tolerovat arogantní a monopolistické chování velké trojky, tak to tu bude ještě zajímavé :(
host
 

Re: Telefónica odpojila šedého operátora

Postby host » 04 Feb 2013 16:43

A je to venku, tou šedivkou je společnost Amifox reality s.r.o.. Scénář jako obvykle ...
host
 

Re: Telefónica odpojila šedého operátora

Postby Marthy01 » 26 Mar 2013 14:48

Ještě donedávna jsem u takového šedého operátora byl. Pak nám To2 začala odpojovat čísla i přes to, že jim ČTU jasně přikázalo čísla neodpojovat. Po další stížnosti na ČTU kdy ČTU rozhodl, že To2 má čísla okamžitě zapojit se ani tímto rozhodnutím To2 neřídila a čísla nezapojila.
To2 dle mého několikrát porušila nařízení ČTU a stále se nic neděje. Hrozí jim pokuty a oni si z toho dělají jen srandu a stále nerespektují rozhodnutí ČTU.
Tak už nevím pro koho tu jsou zákony. Zákony nejspíš platí jen na ty co jsou chudý a bohužel protože nemáme peníze na drahé právníky a soudy máme prostě smůlu a kolikrát schudneme ještě více bez možnosti obrany.
Je sice pěkné, že tu zákony jsou, ale jen pro ty bohaté, protože i když má jedinec jasně vyhráno tak stejně prohraje protože bohatá společnost mění právníky a tak prodlužuje spor, že chudému dojde i ta poslední koruna a i přes jasnou výhru spor prohrává jelikož nemá finance aby bojoval dál.
To platí všeobecně.
Někdo by s tím už měl konečně něco dělat.
Tohle je stát kde vládne korupce a peníze.
Marthy01
 

Re: Telefónica odpojila šedého operátora

Reklama


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/affil/simple_html_dom.php on line 75

Warning: file_get_contents(http://www.ochutnejvino.cz/darkove-balicky): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/affil/simple_html_dom.php on line 75

Fatal error: Call to a member function find() on boolean in /var/www/affil/och_rss.php on line 11
Reklama
 

Re: Telefónica odpojila šedého operátora

Postby milan.benicek » 26 Mar 2013 20:32

Tohle je přesně ono. Dost lidi se bojí, že volbou výhodnější mobilní nabídky jim hrozí ztráta telefonního čísla. Sice v normální společnosti a za běžných poměrů se to stát opravdu nemůže, výjimky ale potrvrzují pravidla.
Je to o to horší, když to udělá takhle velká firma s tak velkým společenským vlivem.
Připodobnil bych to k tomu, že všichni víme a v zákonech je to napsané, že zabíjet lidi je zakázané. Přesto se tu a tam nějaký vrah najde a zabije. Tady zabíjí Telefonica. Průšvih je, že to není nějaký pomatený jedinec, ale organizovaná skupina.

Neznám konkretní detaily, ale podle názorů několika odborníků na telko právo, je ve hře opravdu hodně Postižená spol. a její klienti nejsou vůbec bez šance a rozhodně by to nemělo zůstat nepotrestáno. A když ne u nás, tak klidně u EU soudu.

Perlička na závěr - TO2 sama prostřednictvím dceřinky skupuje velké šedivky. De facto tedy i ona dělá té samé, co vytýká oné společnosti. Nejde tedy jen o obchodní spor, ale možná i o nekalou soutěž. A na to všechno přece máme zákony!
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41


Return to Operátoři a poskytovatelé služeb

 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post
cron