To že v ČR není mobilní internet žádná sláva zjistil už asi každý, kdo ho chtěl využít třeba k VoIP telefonování. Naše mobilní trojice totiž v zaujetí poskytování jedné z nejdražších mobilních služeb v EU zaspala téměř 10 let rozvoje a budování 3G sítí. Před rokem 2010 u nás kromě vybraných měst 3G pokrytí nebylo téměř vůbec a výraznější posun nastal až v letech 2010-2012. Navíc nedávno (únor 2013) se T-Mobile nechal slyšet, že dál už 3G rozšiřovat nebude a chce se rovnou zaměřit na LTE.
A teď ta kouzelná čísla (kdejaký kouzelnický učeň by se mohl přiučit) - přestože většina místních mobilních operátorů udává pokrytí 3G sítěmi něco mezi 70-90% populace (toto je důležité), tak skutečné pokrytí území ČR je výrazně pod 50%!!! Konkrétně k únoru 2013 to bylo:
- Telefónica - 32%
- T-Mobile - 48%
- Vodafone- 26%
Takže žádných 70-90% pokrytí, ale méně než polovina území ČR. Asi nikdo neuvěří, že ta nepokrytá půlka země jsou neprostupné hvozdy a bažiny bez živé duše ...
A jak je to možné, že nás můžou takhle oblbovat? No snadno, je potřeba zvolit "správnou" metodiku vykazování a je to doma. A co na to ČTÚ? Mlčí. Žádná závazná metodika z jeho dílny nevzešla, tak si to každý dělá podle sebe.
A jestli někoho zajímá co se stalo s těmi nevyužitými vysoutěženými kmitočty pro 3G sítě, tak vězte, že nebýt novely zákona o elektronických komunikacích v roce 2010 nedělo by se nic. Funguje to totiž tak, že operátoři platí roční poplatek jen za využité frekvence, nikoli za přidělené. Až novela v roce 2010 zavedla 2-letou povinnou lhůtu pro využití frekvencí. To způsobilo, že operátoři loni v létě (2012) začali frekvence hromadně vracet zpět ČTÚ (které by jim je tak jako tak sebralo).
Poslední otázka: Komu chybí roční poplatky za přidělené nevyužité kmitočty? No přece státní kase.