Pokrytí ČR 3G sítěmi - další kulišárna našich operátorů

O operátorech pevných i mobilních služeb, velkých, malých i alternativních, virtuálních i šedivých, klasických, VoIP - o cenách, o službách, o spolehlivosti, o technických a obchodních aspektech, nastaveních, zkušenostech.

Pokrytí ČR 3G sítěmi - další kulišárna našich operátorů

Postby milan.benicek » 02 Mar 2013 14:11

Přestože se to ví už dlouho, když jsou k tomu skutečná čísla děsí to mnohem více.
To že v ČR není mobilní internet žádná sláva zjistil už asi každý, kdo ho chtěl využít třeba k VoIP telefonování. Naše mobilní trojice totiž v zaujetí poskytování jedné z nejdražších mobilních služeb v EU zaspala téměř 10 let rozvoje a budování 3G sítí. Před rokem 2010 u nás kromě vybraných měst 3G pokrytí nebylo téměř vůbec a výraznější posun nastal až v letech 2010-2012. Navíc nedávno (únor 2013) se T-Mobile nechal slyšet, že dál už 3G rozšiřovat nebude a chce se rovnou zaměřit na LTE.

A teď ta kouzelná čísla (kdejaký kouzelnický učeň by se mohl přiučit) - přestože většina místních mobilních operátorů udává pokrytí 3G sítěmi něco mezi 70-90% populace (toto je důležité), tak skutečné pokrytí území ČR je výrazně pod 50%!!! Konkrétně k únoru 2013 to bylo:
  • Telefónica - 32%
  • T-Mobile - 48%
  • Vodafone- 26%
Jen tak na okraj - T-mobile v roce 2011 v pokrytí poskočil z cca 6% na 44% (během 1 roku!!!). To jen pro ilustraci jak rychle to jde, když se chce.

Takže žádných 70-90% pokrytí, ale méně než polovina území ČR. Asi nikdo neuvěří, že ta nepokrytá půlka země jsou neprostupné hvozdy a bažiny bez živé duše ...

A jak je to možné, že nás můžou takhle oblbovat? No snadno, je potřeba zvolit "správnou" metodiku vykazování a je to doma. A co na to ČTÚ? Mlčí. Žádná závazná metodika z jeho dílny nevzešla, tak si to každý dělá podle sebe.

A jestli někoho zajímá co se stalo s těmi nevyužitými vysoutěženými kmitočty pro 3G sítě, tak vězte, že nebýt novely zákona o elektronických komunikacích v roce 2010 nedělo by se nic. Funguje to totiž tak, že operátoři platí roční poplatek jen za využité frekvence, nikoli za přidělené. Až novela v roce 2010 zavedla 2-letou povinnou lhůtu pro využití frekvencí. To způsobilo, že operátoři loni v létě (2012) začali frekvence hromadně vracet zpět ČTÚ (které by jim je tak jako tak sebralo).

Poslední otázka: Komu chybí roční poplatky za přidělené nevyužité kmitočty? No přece státní kase.
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: Pokrytí ČR 3G sítěmi - další kulišárna našich operátorů

Postby host » 11 Mar 2013 11:35

Jo a teď k tomu ještě zrušená aukce kmitočtů pro rychlý mobilní internet. No vede to ČTÚ fakt s péčí řádného hospodáře ... :-(
host
 

Re: Pokrytí ČR 3G sítěmi - další kulišárna našich operátorů

Postby Guest » 03 Apr 2013 23:19

milan.benicek: Mel by ses naucit cist. Operatori se chlubi 90% pokrytim populace nikoliv uzemi!!!
To se pohybuje okolo 30% jak uvadis.
Guest
 

Re: Pokrytí ČR 3G sítěmi - další kulišárna našich operátorů

Postby JardaX » 04 Apr 2013 07:15

No já nevím, kdo má problém se čtením? V příspěvku se píše:
... většina místních mobilních operátorů udává pokrytí 3G sítěmi něco mezi 70-90% populace ...

takže tahle lumpárna je milan.benicek asi jasná a zároveň je to to přesně to do čeho se strefuje. Alespoň tak to chápu já a i mě to přijde jako oblbování operátorů.
Nepřijde mi normální najít si hezké číslo a přestože nemá žádný smysl, tak ho vykazovat ČTÚ jako relevantní údaj a používat ho pro marketing. Nebo ví snad někdo v ČR o rozsáhlých neobydlených územích, kde by se nepřítomnost signálu (v tomto případě 3G) dala nějak ospravedlnit? Já teda ne.
JardaX
 

Re: Pokrytí ČR 3G sítěmi - další kulišárna našich operátorů

Postby jahost » 08 Apr 2013 10:14

To mě vždycky fascinuje, když někdo nečte / nepochopí příspěvek a pak vykřikuje nesmysly.
Jestli to není tak, že jen co to Návštěvník odeslal mu došlo jakou napsal hovadinu, tak je to asi dost těžkej případ ...
jahost
 


Return to Operátoři a poskytovatelé služeb

 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post
cron