Bude nebo nebude 4. operátor?

O operátorech pevných i mobilních služeb, velkých, malých i alternativních, virtuálních i šedivých, klasických, VoIP - o cenách, o službách, o spolehlivosti, o technických a obchodních aspektech, nastaveních, zkušenostech.

Bude nebo nebude 4. operátor?

Postby milan.benicek » 15 Jan 2013 15:53

Musím se přiznat, že se začínám trochu ztrácet. To, že jediným kandidátem v souteži o LTE kmitočty mimo současnou trojku operátorů je PPF, víme. Taky poměrně často slýchám naděje, že PPF bude konečně tím partnerem, který jednak rozvrátí současné klidné a dobře chráněné hřišťátko nenasytné party VF+TM+TO2, ale hlavně vpustí na trh skutečné virtuální mobilní operátory v čele s GTS, Dial Telecom a UPC.

Potud celkem nic nového. Ale jak do tohohle jasného plánu zapadá v mediích se objevující zájem PPF o koupi české pobočky Telefonica O2?
Jaká by pak byla motivace PPF otevírat trh a připravovat se o lákavé zisky nastavené dlouholetým udržováním uzavřeného mobilního trhu?

To by také vysvětlovalo vlažný přístup PPF během prodeje U:fona, který se možná i proto, v rámci insolvenčního řízení, nabízel neuvěřitelně levně.

No mě tedy žádné motivace nenapadají. Někoho snad ano?
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41

Re: Bude nebo nebude 4. operátor?

Postby čtenář » 16 Jan 2013 13:20

Včera vyšel v hospodářkách článek o PPF a jeho šancích na trhu. Píše se tam, že Telefonica O2 brzy vpustí do své sítě skutečného virtuála Tesco, který bude nabízet předplacenky, ale i paušální smlouvy a dokonce dotované telefony. Píší o tom, že Tesco nižší cenou osloví segment trhu náchylný na změnu operátora. Přesně na tenhle segment ale míří údajně i PPF.

Asi PPF opravdu nezbude než TO2 koupit ...
čtenář
 

Re: Bude nebo nebude 4. operátor?

Postby JiPet » 12 Mar 2013 10:16

Ono to s tou koupí Telefónica ČR skupinou PPF není až tak nereálné. Navíc milovníci konspiračních teorií si nemůžou nevšimnout souvislosti s právě zrušenou aukcí mobilních kmitočtů. Telefónica ČR i PPF jsou přece účastníci aukce a jak se mají chovat, když by se podle pravidel aukce měly vzájemně přehazovat? Dobře, jedna z možností je, že se domluví a jeden z nich nechá vyhrát druhého. No jo, ale obchod není u konce a nikde není zaručeno, že PPF Telefónica ČR opravdu koupí a nejde jen o taktiku jak hrát v aukci kmitočtů. Takže je spíše rozumné, aby si obě strany zajistily své potřeby nezávisle na případném spojení. To ale znamená, že PPF zbytečně vyhodí více peněz nebo spíše Telefónica ČR vydá peníze, které by klidně mohlo o chvíli později zaplatit PPF místo ní a to nezávisle na prodejní ceně Telefónica ČR.
Taky Vám z toho vychází, že případné vyřešení spojení PPF a Telefónica ČR před zahájením aukce kmitočtů by bylo pro některé subjekty výrazně zajímavé? Konec konců o peníze jde až v první řadě, takže proč ne? A ČTÚ už mnohokrát prokázalo, že zájmy operátorů mu leží více na srdci než cokoli jiného.

Sice se klidně může stát, že tímto způsobem se u nás 4. operátor nikdy neobjeví, ale obávám se, že to současní operátoři včetně ČTÚ statečně přijmou jako fakt a v krátkém komentáři vyjádří své politování nad tím, že se neobjeví nikdo, kdo by jim ukrojil z jejich pěkně propečeného tržního koláče...
JiPet
 


Return to Operátoři a poskytovatelé služeb

 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post
cron