délka odchozího hovoru billsec nefunguje

SW PBX Asterisk, nastavení, konfigurace, rady, návody, zkušenosti.

délka odchozího hovoru billsec nefunguje

Postby stepos » 22 Jan 2015 09:58

Dobrý den,
potřeboval bych poradit s naším nastavením. Tuším, že to není asi úplně problém asterisku, ale za zeptání nic nedám.

Máme asterisk 11.10.2 - analogovou openvox kartu, na kterou je připojena gsm brána nokia n32.
Snažím se zjistit, jak dlouho trvá odchozí hovor pomocí CDR(billsec), ale problém je v o tom, že mi to pravděpodobně účtuje délku spojení s bránou a ne spojení hovoru. Vypisuje to určitý počet sekund, přestože brána teprve vyzváněla a hovor vůbec spojen nebyl.
V manuálu k bráně jsem se dočetl, že má funkci Charge Advice Information:
Funkce informaci o hovorném (CAI) udává cenu posledních hovorů a celkovou cenu na externím pulsním tarifním počítadle nebo displeji. Terminál Nokia 32 převání standardní informace GSM AoC /Advice of Charge) na tarifikační impulsy CAI 12/16 kHz, které umožňují použít externí pulsní tarifní počítadlo nebo displej....

Předpokládám tedy, že minimálně čas hovoru by brána asterisku nějak sdělit mohla. Ceny mě ani nezajímají, jde mi o zjištění, kolik se provolalo z volných minut v paušálu.

Děkuji za pomoc
Štěpán Pospíšil
stepos
 
Posts: 38
Joined: 28 Jan 2013 15:57

Re: délka odchozího hovoru billsec nefunguje

Postby milan.benicek » 23 Jan 2015 11:29

Dobrý den,
tohle je celkem běžná záležitost a většina uživatelů s tím takhle žije. GSM brány jsou obecně zařízení typu konvertor a jsou ze strany operátorů víceméně trpěné, když je vyloženě ve VOP nezakazují. Speciálně ve spojitosti s neomezenými tarify je to myslím hodně kontroverzní záležitost. To jen tak na úvod, aby bylo jasné v jaké atmosféře se hledá řešení.

Ohledně Asterisku a AOC z praxe vím, že minimálně zaptel / dahdi driver (určitě na E1 truncích) AOC zprávy podporuje a v logu je občas vidíme. Pokud vím, tak ale kromě toho že AOC zpráva proběhne a zapíše se do logu, tak Asterisk nemá žádné speciální nástroje na zpracování těchto zpráv. Jedinou možnosti, která mě napadá, je napsat si aplikaci připojující se k AMI (Asterisk Manager Interface) a odchytávající AOC zprávy.

Rozhodně lepší situace by byla v případě, kdyby GSM brána nebyla analogová, ale přímo podporovala SIP. Podle dokumentace chan_sip podporuje "a very basic way of sending AOC on a SIP channel".

Nicméně pokud by GSM brána správně vyhodnocovala CONNECT zprávy, pak by Vás AOC nemuselo vůbec zajímat, protože by na úrovni SIP komunikace bylo spojení hovoru indikováno správně.

Například komunikační karty a brány beroNet osazené GSM modulem tímto problémem netrpí a rozlišují délku relace a délku spojení hovoru, tedy to, co asi primárně hledáte.
milan.benicek
 
Posts: 66
Joined: 11 Jan 2013 13:41


Return to Asterisk

 


  • Related topics
    Replies
    Views
    Last post